Translate

piątek, 31 sierpnia 2012

Czarna Mamba czyli Zupa Krem z Czarnej Fasoli!!!



    Zupowy savoir-vivre: 

    "Dobre maniery to hałas, którego nie robisz przy zupie" Bennet Carf 

    Ale nie wszędzie... 

    Bowiem w Japonii mlaskanie i siorbanie jest odbierane jako wyraz najwyższego uwielbienia i szacunku dla dzieła kucharza….zresztą siorbanie to jedyny sposób jaki znam od dzieciństwa na ochłodzenie wrzątku :)

    W Afryce grubiaństwem jest poprosić o łyżkę do zupy, a zawartość miski wyjada się prawą ręką zbrojną w kawałek kukurydzanego ciasta…….Skoro zasady savoir-vivre’u dopuszczają jedzenie rękoma takich produktów jak: chleb, sery, rzodkiewki czy bakalie….to czemu nie zupę :)

    W niektórych zakątkach Ameryki Południowej zamiast łyżek używa się liści, które trzymane w rękach pozwalają na nałożenie większej porcji zupy.



  • Czarna Mamba czyli 
  • Zupa Krem z Czarnej Fasoli.

Składniki:

  • 1  cebula pokrojona w kostkę
  • 1 ząbek czosnku
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • 2 szklanki wywaru warzywnego
  • puszki czarnej fasoli
  • 1 pomidor pokrojony w kostkę
  •  łyżeczka chili w proszku
  • łyżeczka pieprzu ziołowego
  • 1 łyżka posiekanej świeżej kolendry
  • 1 łyżka soku z limonki
  1. Przygotowanie:
  2. W garnku podsmażyć na rozgrzanej oliwie cebulę. Dodać pokrojonego pomidora, pieprz, sól i chilli. Zalać wywarem warzywnym. Gotować na wolnym ogniu, mieszając od czasu do czasu. Po 10 minutach dodać opłukaną fasolę i gotować kilka minut. Zdjąć z ognia, wymieszać z kolendrą i sokiem z limonki. Odczekać ok. 5 minut by zupa nasiąkła smakiem i zapachem kolendry. Doprawić do smaku. Całość zmiksować ok 30 sekund aż zupa będzie gładka. Udekorować szczypiorem i łyżką gęstej śmietany. Podawać z nachos :)


wtorek, 28 sierpnia 2012

Zupa Krem Pomidorowy z Kokosową Nutką!!!






La Tomatina - święto obchodzone w miejscowości Buñol, położonej w prowincji Walencja, podczas którego uczestnicy obrzucają się nawzajem tonami pomidorów. Bitwa na pomidory odbywa się w ostatnią środę sierpnia, stanowiąc główny punkt trwającej cały tydzień fiesty, która co roku przyciąga ogrom turystów z całego świata. Ulice zamieniają się w wypełniony pomidorowo-keczupowy i jakże zasobny w potas potok. Co ważne, można używać tylko pomidorów i to przed rzutem koniecznie zgniecionych w ręku……Apropo gniecionych pomidorow….sierpniowym tropem…La Tomatina w Kuchni :))))


Zupa Krem Pomidorowy 
z Kokosową Nutką

W zupie można wyczuć kilka poziomów smakowych, które doskonale się uzupełniają i równoważą: ostre chilli,  łagodne pomidory i słodkie mleko kokosowe.


Składniki:

2 świeże pomidory
1 opakowanie pomidorów z puszki 
garść bazylii
włoszczyzna: marchew, pietruszka, por, 
maggi (świeży Lubczyk) 
sól, pieprz, chilli
 2 trójkąciki serka topionego
100 ml mleczka kokosowego


Przygotowanie:
Warzywa umyć, pokroić, gotować jak na bulion. Dodać pomidory pokrojone w kostkę, pomidory z puszki i bazylię. Doprawić do smaku. Gotować kilka minut. Wszystko razem zmiksować na jednolitą, kremową masę. Dodać 2 serki topione Ementaler i 100 ml mleczka kokosowego. Udekorować bazylią. Mniam!



wtorek, 21 sierpnia 2012

Chłodnik Buraczany!!!



Z pewnej przypowieści:

„Pewien człowiek zapytał Boga, jak wyglądają niebo i piekło. Bóg pokazał mu piękną krainę, w której było pod dostatkiem pysznej zupy. Cierpieli jednak głód, ponieważ mieli łyżki dłuższe od własnych ramion i nie potrafili sięgnąć nimi do ust. To było piekło.

Potem Bóg pokazał człowiekowi drugą krainę: była tam ta sama zupa oraz te same, dłuższe od ludzkich ramion łyżki. Mieszkańcy owej krainy byli jednak syci, bo karmili się nawzajem. I to był raj.”



Z czym kojarzą mi się zupy….te gęste, te rzadkie….te kremowe. Te, które kochałam i te których nie znosiłam. Zdecydowanie kojarzą mi się z błogim, słodkim dzieciństwem, z mamowym gotowaniem, z wakacjami nad morzem i wszech obecną w moim życiu kuchnią polową. Zupy, to klasyka naszej ojczystej kuchni, to zdrowy zastrzyk smaku i życie, które jest smaczne!

Chłodnik!


Składniki:

Duży pęczek boćwiny 
5 młodych buraczków 
5 szklanek kefiru
2 ogórki zielone
 koperek (pęczek)
szczypiorek (pęczek)
ząbek czosnku
 5-6 rzodkiewek
sól i pieprz do smaku


Przygotowanie:

Boćwinkę należy wypłukać i posiekać, buraczki obrać i pokroić w małą kosteczkę. Włożyć do garnka, zalać niedużą ilością wody i dusić ok. 15 min. Odstawić do ostygnięcia. Wymieszać z kefirem, dodać czosnek, posiekany szczypiorek, koperek, pokrojone w drobną kostkę rzodkiewki i ogórki, doprawić do smaku, odstawić na 2 godzinki do lodówki. 


środa, 15 sierpnia 2012

Zielona Frittata Ziemniaczana !!!


            




Składniki:

2 duże ziemniaki
rozmaryn
2 ząbki czosnku
1 cebula
1 zielona papryka
mała papryczka chili
garść szpinaku
2 jajka
mozzarella
kolendra
sól
pieprz



Sos:

1 duży pomidor
mały ząbek czosnku
2 listki świeżej bazylii
szczypta soli i pieprzu
1 łyżeczka oliwy z oliwek

Pomidora obrać ze skóry, połączyć ze sobą wszystkie składniki, zmiksować przy użyciu blendera. 
Przyprawić solą i pieprzem.



Przygotowanie:

Na patelni rozgrzać oliwę z oliwek, dodać ziemniaki pokrojone w bardzo cienkie plasterki. Ziemniaki, należy ułożyć na patelni jeden plaster obok drugiego, mogą lekko nachodzić na siebie. Dodać sól, pieprz, posiekany rozmaryn. Podpiekać na małym ogniu około 5 minut.


W tym czasie, w rondelku na odrobinie oliwy podsmażyć posiekany czosnek, cebulę, pokrojoną w kosteczkę paprykę 
i papryczkę chili. Doprawić świeżo zmielonym pieprzem. Dodać szpinak i wymieszać.  Smażyć na małym ogniu ok. 
4 minut.



Warzywa przełożyć na podpieczone ziemniaki. Masę należy równomiernie rozsmarować po całej powierzchni ziemniaków. Posypać startą mozzarellą. Wlać roztrzepane w misce jajka doprawione solą i pieprzem. Smażyć frittatę przez około 5-7 minut na małym ogniu, od czasu do czasu poruszając patelnią, tak aby masa jajeczna równomiernie się rozprowadzała. Przykryć patelnię pokrywką na 2 minuty. Pod koniec smażenia, gdy jajka będą już prawie całkowicie ścięte, posmarować frittatę sosem pomidorowym, posypać serem i świeżą kolendrą.

Po chwili odstawić frittate z ognia. Odczekać kilka minut, Frittata będzie stawała się coraz bardziej zwięzła. Sabroso!

Let us eat and drink; for tomorrow we shall die…... 



poniedziałek, 13 sierpnia 2012

Bułeczki!!!


  • "W takich chwilach ja jestem szczęśliwy, a inni mówią po prostu, 
  • że zjedli śniadanie." Kubuś Puchatek.

  • Bułeczki!!!


Jeżeli macie ochotę zjeść ciepłe i świeże pieczywo na śniadanko lub kolację…..

  • Składniki: 
  • 300 g mąki pszennej
  • 7 g drożdży instant
  • 2 płaskie łyżeczki soli
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1 łyżka oleju
  • 150 ml letniej wody
  • zioła
  • słonecznik, sezam, mak, dynia


Wszystkie składniki umieścić w misce i wyrobić ciasto, około 5 minut. Ciasto ma łatwo odchodzić od ścianek. Jeśli trzeba, podlać odrobiną wody. Przykryć bawełnianą ściereczką na ok. godzinę, do  czasu gdy ciasto podwoi swoją objętość. Ciasto delikatnie wyjąć na blat, wyrobić chwilę i podzielić na części (Ilość części według uznania). Mnie wyszło 8 bułeczek.



 Formować bułeczki i układać na blasze. Tak przygotowane bułeczki odłożyć jeszcze na 20 minut, każdą delikatnie posmarować odrobiną mleka i posypać według uznania: makiem, słonecznikiem, dynią, sezamem, ziołami. 



Włożyć do nagrzanego piekarnika do 180st., piec ok.15 minut.



Smacznego!!!





niedziela, 12 sierpnia 2012

Domowy Chleb!


Domowy Chleb!!!



Składniki:

8g świeżych drożdży
1 łyżka cukru
pół kg mąki pszennej
1,5 szklanki letniej wody
3/4  szklanki płatków owsianych
4 łyżki oleju
łyżeczka soli
pół szklanki ziarna słonecznika
zioła według uznania



Przygotowanie!

Drożdże należy pokruszyć na małe kawałki, zasypać cukrem i zalać kilkoma łyżkami wody (dwie, trzy łyżki wody). Następnie dodać pozostałe składniki (mąkę, sól, płatki owsiane, olej, wodę, słonecznik, zioła) i wyrobić ciasto przez kilka minut. Powinno być lekko wilgotne i gładkie. 



Naczynie żaroodporne wyłożyć papierem do pieczenia, wygładzając zagięcia. W tak przygotowany papier włożyć uformowany bochenek. 

Następnie należy wyjąć ciasto wraz z papierem i  przełożyć je do innego naczynia na 20-30 minut do wyrośnięcia.

W tym czasie trzeba rozgrzać piekarnik do 250 st.C, UWAGA! Wraz z naczyniem żaroodpornym. Zarówno piekarnik, jak i naczynie ma być bardzo gorące.





Wyrośnięte ciasto przełożyć wraz z papierem do nagrzanego naczynia. Ciasto spryskać delikatnie wodą, posypać ziarnem słonecznika i ziołami. 




Włożyć chlebek do nagrzanego piekarnika (230°C), na ok. 35-40 minut. Po tym czasie zdjąć pokrywkę z naczynia i zostawić chleb jeszcze na 5-10 minut w piekarniku, tak by nie zrumienić chleba zbyt mocno.


 Następnie wyjąć i ostudzić na kratce. Smacznego!



Cebularze!


Cebularze
Placki z cebulą, które wywodzą się z kuchni żydowskiej,a ich historia sięga czasów Kazimierza Wielkiego. Cebularz jest tradycyjnym lubelskim przysmakiem. Piękny złocisty kolor, chrupiąca skórka oraz niepowtarzalny zapach…Pychota!

Ciasto:
30 g świeżych drożdży
1/2  łyżki cukru
300 g mąki pszennej
1/2 szklanki ciepłego mleka
1 jajko
1 łyżeczka soli
pieprz ziołowy
2 łyżki masła
zioła

Farsz:
1 duża cebula
2 ząbki czosnku
2 duże pieczarki 

2 łyżki maku

  łyżeczka soli
1 łyżka oleju
troszkę jajka do smarowania


Przygotowanie

Ciasto: Drożdże mieszam z cukrem i częścią ciepłego mleka (ok.100 ml),zostawiam do wyrośnięcia na około 20 minut.
Następnie 2 łyżki masła rozpuszczam z pozostałym mlekiem.
Mąkę mieszam z solą, pieprzem, ziołami i dodaję zaczyn oraz ciepłe mleko z masłem. Jajko roztrzepuję widelcem, dodaję do pozostałych składników (Trochę jajka zostawiam do posmarowania cebularzy z brzegów).

Wyrabiam ciasto. Podsypuję mąką. Ma ładnie odchodzić od ręki. Zostawiam do wyrośnięcia na ok.godzinę.


Farsz: Cebulę i czosnek kroję w kosteczkę. Wrzucam na rozgrzany olej. Po 2-3 minutach, dodaję dwie pokrojone w kostkę pieczarki. Duszę ok.5 minut. Doprawiam do smaku.


Wyrośnięte ciasto dzielę na 10 części. 

Wersja nr.1.
Każdą część rozwałkowuję na okrągły, ale dość płaski placek, układam na wyłożonej papierem blasze do pieczenia, a krawędzie placków smaruję pozostałym jajkiem. Posypuję makiem. Na środku placków wykładam przygotowany farsz. Zostawiam do wyrośnięcia (jakieś 10-15 minut).

Wersja nr.2.
Z każdej część formuję kulki z dziurką w środku, układam na wyłożonej papierem blasze do pieczenia, a krawędzie kulek smaruję pozostałym jajkiem. Posypuję makiem. Do środka wkładam przygotowany farsz. Zostawiam do wyrośnięcia (jakieś 10-15 minut).

Rozgrzewam piekarnik do 180 st.C Wkładam do nagrzanego piekarnika i piekę do chwili, aż cebularze się zarumienią, a brzegi ciasta będą złociste. Zwykle trwa to ok. 20 minut.